Her gün ne kadar su içmeliyiz?

Gönderen

İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 80’i sudur. Su ayrıca vücudun iç sıcaklığını kontrol etmede, kontaminantları gidermede, yiyecekleri sindirmede, eklemleri pürüzsüz tutmada ve hayati organları aktif tutmada önemli bir rol oynar.

Hiç şüphe yok ki su sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez bir unsurdur.Peki sağlıklı bir yaşamda bir insanın her gün içmesi için ne kadar su gerekir? Doktorlar bu bilgiyi bildiriyor.

Pek çok insan, yetişkinlerin günde en az 8 ila 10 bardak (iki litre) su içmesi gerektiğini söylüyor. Ancak ABD’deki Ulusal Bilim Akademileri’ndeki araştırmacılar , verilerin bilimsel bir temeli olmadığını söylüyor. Camı ölçerek su içmek, vücuttaki iki ana su kaynağı kaynağını göz ardı eder. 

Her yemekte su bulunur. Özellikle çiğ meyve ve sebzeler bol su içerir. Örneğin karpuz, salatalık ve çilek toplam su ağırlığının yüzde 90’ını oluşturur. İnsan su ihtiyacının yüzde 20’si sağlıklı beslenerek karşılanmaktadır.

Çeşitli içeceklerde bir başka harika su kaynağı. Çay, kahve, süt, meyve suları, soğuk içecekler vb. Çoğunlukla sudur ve tüm bunlar vücudun su eksikliğini gidermeye çalışır. Araştırmacılar, kahvenin ideal bir su kaynağı olduğunu söylüyor. Ancak çok fazla kahve içmek vücuda zararlıdır.

İrem Su

Su Arıtma Sistemleri

Bir yorum bırak