Ne içiyorsun?

Gönderen

Suyunda ne olduğunu biliyor musun? Basit bir soru gibi görünüyor, ancak çeşitli yeni soruları da beraberinde getiriyor.

Topluluğunuza giden kilometrelerce uzunluktaki boru hattında neler olduğunu biliyor musunuz? O su altyapısının kaç yaşında olduğunu biliyor musun? İlçenizin suya neyle davrandığını biliyor musunuz? Klor, florür, kloramin veya başka bir şey kullanıp kullanmadıklarını biliyor musunuz? Bölgenizdeki çiftliklerden ve endüstriden ne tür su akışının geldiğini biliyor musunuz? Bu sorulardan birine bile çok az kişi cevap verebilir.

California Üniversitesi’nde su ekonomisti olan Maura Allaire, Irvine, Amerika’nın suyunun güvenli olmasına rağmen (dünyanın geri kalanına kıyasla) her yıl belirli alanlarda sorunların ortaya çıktığını söylüyor. Kirletici problemler mide gribine veya çeşitli kanserler ve nörolojik bozukluklar dahil kronik durumlara neden olabilir.

Flint, Michigan’da su üzerindeki başlıca kriz medyanın dikkatini çektiğinde, toplamda yaklaşık 21 milyon Amerikalı, hükümetin sağlık ve güvenlik standartlarını ihlal eden kaynaklardan su alıyordu.

Daha izole ve kırsal topluluklar istatistiksel olarak “güvenli olmayan” kirletici madde seviyelerine sahip olma riskinin en yüksek olmasına rağmen, New York City, Chicago ve Los Angeles gibi büyük şehir su kaynakları bile Kloroform, Krom, Nitratlar, Hormonlar gibi yasal olarak kabul edilebilir kimyasallara sahiptir ve Arsenik.

Cevap

Suyunuzda ne olduğunu öğrenmekle ilgileniyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey var. Genel bir bakış için, bölgenizi burada, Çevre Çalışma Grubu’nun veritabanında aramanızı öneririz .

Özellikle tedarikçinizden suya daha derinlemesine bakmak için her yıl yayınladıkları Tüketici Güven Raporunu inceleyebilirsiniz . Dezenfeksiyon için suyunuza hangi kimyasalların eklendiğini ve ayrıca su kaynağınızda bulunan düzenlenmiş kirletici maddeler hakkında bilgileri belirtecektir.

EPA, bu su tedarik raporlarının her yıl 1 Temmuz’a kadar güncellenmesini şart koşuyor.

Bununla birlikte, bu raporun yalnızca düzenlenmiş kirleticileri ayrıntılarıyla anlattığına dikkat etmek önemlidir. Butanol, belirli böcek öldürücüler, herbisitler ve endüstriyel çözücüler, ayrıca Siyanotoksinler, Üretan ve diğerleri dahil olmak üzere bilinen 200’den fazla düzenlenmemiş kirletici madde vardır.

Suyunuz hakkında alabileceğiniz en geniş spektrum ve en derinlemesine bilgi elbette gerçek laboratuvar testlerinden gelir. Akredite bir bağımsız laboratuvar kullanmanızı öneririz. Yerel bir laboratuvar, Ward Labs veya başka bir test laboratuvarı kullanmanızı öneririz . Su filtreleme ekipmanı da satan şirketlerin “test hizmetlerinden” kaçındığınızdan emin olun.

Daha ucuz bir çözüm arıyorsanız veya evinizin suyundaki belirli bir kirletici hakkında endişeleniyorsanız, bir ev suyu test kiti sipariş edebilirsiniz. Bunlar, belirli bir kirletici veya küçük bir kirletici madde yelpazesini kontrol edecektir.

Bir yorum bırak